Baleseti halál és kártérítés
A közlekedési balesetek igen messzeható következményekkel járnak. Még a könnyebb sérülések is életre szóló traumát jelentenek, a halálos kimenetűek pedig érthetően örökre feldolgozhatatlan, mély sebeket okoznak. Olvass tovább, mert a cikkben információkat találsz a baleseti halál és kártérítés témában.
Aggasztó baleseti halál statisztikák
Ha csak a közelmúltat nézzük, a közlekedési balesetek számában valószínűleg a COVID következtében elrendelt karanténszabályok miatt 2020-ban bövetkezettkezett jelentős csökkenés az ezt követő években ismét növekedésnek indult.
A 2023-ban bekövetkezett 14460 közúti balesetből 441 volt halálos kimenetelű. Nemzetközi viszonylatban is aggasztóak a számok, és sajnos elmondható, hogy a halálozási adatok Magyarországon rosszabbak, mint az európai uniós átlagok.
Sajnos egy közúti baleseti sérüléshez, egy halálos kimenetelű balesethez még csak autóba sem kell ülni! Az esetek több mint fele gyalogosokat, kerékpárosokat, motorosokat, vagy utasokat érint.
Jelentős aggodalomra ad okot, hogy a gyermekek, és a fiatalok körében vezető halálok a közlekedési baleset az egész világon.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint világszerte percenként több mint két haláleset történik az utakon, amely napont 3200 halálesetet jelent.
Rémületes számok ezek, és még csak nem is mutatják a valós tényeket! Hiszen egy haláleset nem csak egy embert érint, hanem egész családokat, szeretetteljes kapcsolatok egész hálóját teszi tönkre.
Halálos baleset és kártérítés
Nyilvánvaló, hogy a halálos kimenetelű balesetnél sem lehet pénzzel megváltani a történteket. Mindazonáltal ha valaki közlekedési balesetben elhunyt személy hozzátartozója, akkor a balesetet okozó kötelező gépjármű-felelősségbiztosítójától kártérítést igényelhet vagyoni- és nem vagyoni jellegű kárainak megtérítése érdekében.
Mert igaz ugyan, hogy nincs az a pénz, ami ilyenkor kompenzálná a szeretett személy elvesztését, mégis muszáj gyakorlatiasnak is lenni, hiszen a temetés, a különböző hivatalos eljárások, a veszteség feldolgozásához igénybevett támogatás nem kevés pénzbe kerül.
Nézzük, milyen többletköltségek merülhetnek fel ilyenkor!
1. Többletköltségek
- A balesetben elhunyt személy által a balesetkor viselt ruházat és személyi használatra szolgáló tárgyak értékét bizonyos korlátozással megtérítik a biztosítók;
- amennyiben a baleset után a sérült kórházi kezelés alatt állt, és a halál a balesettel okozati összefüggésben később következett be, a kórházi kezelés során, illetve azzal kapcsolatban, továbbá a kórházból való elbocsátás után felmerült kiadásokat is lehet kárigényben érvényesíteni. Ilyen kiadások lehetnek például a kórházi látogatás költségei, élelemfeljavítás, gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, ápoló, gondozó, háztartási kisegítő miatt felmerülő kiadások;
- az eltemetett ruházat (amibe a holttestet öltöztették);
- a temetkezés költségei;
- a sírhely megváltása;
- a temetésért, miséért, harangozásért az egyháznak fizetendő összegek;
- a gyászjelentés közzététele, távirat, postaköltség;
- közeli hozzátartozók részére gyászruha vásárlásával összefüggő kiadások, a temetés előtt fodrász;
- a halotti tor, a temetésre érkező vendégek ellátásával összefüggő kiadások;
- a hivatalos ügyintézések költsége;
- a hagyatéki eljárás költségei;
- közeli hozzátartozók számára szükségessé váló orvosi kezelések költségei;
- a síremlék költsége.
Ez a lista csak irányadó, hiszen a kárigényre jogosító jogcímek teljes körű felsorolása nem lehetséges, mert ahány eset, annyi életkörülményt kell figyelembe venni.
2. Elmaradt jövedelem, tartást pótló járadék
Gyakori, hogy a baleset következtében meghalt személy valaki más, mások eltartását jogi kötelezettség alapján biztosította. Gondolj bele, milyen kilátástalan helyzet áll elő például akkor, amikor egy édesapa elveszítése után a kisgyermekekkel GYES-en lévő édesanya jövedelme az egyetlen, amiből meg kellene élni.
De nem csak kiskorú gyermek, hanem például tartási szerződés alapján eltartott is kérheti a biztosítótól tartást pótló járadék megállapítását.
Azok, akik a baleset következtében meghalt személy eltartottjai voltak, olyan összegű tartást pótló járadékot igényelhetnek, amely a szükségleteiket, és az elvárhatóan elérhető jövedelmüket is figyelembe véve a baleset előtti életszínvonalon való megélhetésüket biztosítja.
Mivel általában ilyenkor jár például özvegyi nyugdíj, árvajáradék, szülői járadék, vagy egyéb társadalombiztosítási ellátás a jogosultaknak, a biztosító vizsgálni fogja, hogy csökkent-e az eltartottak életszínvonala, kevesebb pénzből kell-e nekik gazdálkodni, mint a baleset előtt.
3. Sérelemdíj
A közlekedési baleset kapcsán az érintetteknek nem csak vagyoni jellegű kárai keletkeznek. Azokért a sérelmekért, amelyek a személyhez fűződő jogokat sértik meg, pénzbeli elégtétel, sérelemdíj jár. Igen, ez természetesen valójában lehetetlen, hiszen nincs az a pénz, ami egy szeretett személy elveszítéséért elégtétel lehet, de ilyen a jogrend.
Próbálja forintosítani a felbecsülhetetlent, és jóvátenni a helyrehozhatatlant – hogy kedves mentorom, Dr. Lábady Tamás volt alkotmánybíró, egyetemi tanár, ítélőtáblai elnök, kúriai bíró szavait idézzem (A nem vagyoni kártérítés újabb bírói gyakorlata, 5. oldal – ELTE Jogi Továbbképző Intézet 1992), aki kétségkívül a hazai kártérítési jog nemzetközileg is elismert legnagyobb tudósa volt.
A közlekedési baleset következtében elhunyt személy hozzátartozói sérelemdíj iránti igényt terjeszthetnek elő a balesetért felelős károkozó kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása alapján illetékes biztosító előtt a kárrendezési eljárásban.
A sérelemdíj alapja és összegszerűsége
A sérelemdíj megítélésében számos változás történt az elmúlt évtizedekben. Ez egyébként jogász szemmel nagyon érdekes, de téged lehet, hogy nem érdekel. Elég legyen annnyi, hogy amióta a személyhez fűződő jogok sérelme a kárfelelősség alapja, egyre szélesebb körben ítélik meg a hozzátartozók számára.
Mivel alapvető jog a teljes családban, párkapcsolatban élés lehetősége, a házastárs elvesztése, a testvér, a gyermek halála ugyanúgy megalapozza a sérelemdíjat, mint ahogy a nagykorú gyermek is kaphat kárpótlást, ha szüleit, vagy valamelyik szülőjét elveszíti. De a szülő igénye is jogos, ha nagykorú gyermeke halálozott el, hiszen így elveszíti időskori támaszát.
Hozzátartozó elveszítése esetén a sérelemdíjra való igény jogosságát is az adott helyzet, kürülmény, az érintettek kapcsolata határozza meg.
A sérelemdíj összegére pedig a biztosítói, bírói gyakorlat az irányadó. Az egyéni helyzetek sokszínűsége okán a sérelemdíj összegszerűségének meghatározása, a biztosító erre vonatkozó ajánlatának mérlegelése igen nagy tapasztalatot igényel.
Visszatekintve az elmúlt évtizedek kárrendezési gyakorlatára sajnos azt kell mondanom, hogy a kifizetett sérelemdíjak reálértéke ma lényegesen kisebb, mint a 10-20-30 évvel korábban fizetetteké. Az esetek összes körülményére tekintettel a kilencvenes évek végén például könnyebben fizettek a biztosítók akár több tízmillió forintot, mint most.
Mindig dühös leszek amikor azt hallom, hogy a celebek, politikusok torzsalkodásait, egymás elleni kirohanásait milyen mértékben értékeli a bíróság a sérelemdíjak összegszerűsége alapján. Megértem az érintettek szempontjait, de gyakran eltúlzottnak találom a megítélt összegeket ahhoz képest, hogy milyen küzdelmen kell átmennie egy baleseti károsultnak ahhoz, hogy ugyanilyen mértékű sérelemdíjhoz jusson.
Baleseti halál és kártérítés érvényesítése a gyakorlatban
Ez a cikk végtelen hosszúságú lenne, ha minden egyes kártérítési tételnél részletekbe menően elmagyaráznám az odavaló információkat. Mert csupán az egyik információ, hogy mit kell kérni. Tudni kell azt is, hogy hogyan! Nincs két egyforma eset, hiszen mindenki élethelyzete más. Ezért a károsult egyedi ügyére kell a kárigény érvényesítését alapozni.
Bizonyára hallottad már, hogy a kárrendezés során a biztosítókat igencsak noszogatni kell, hogy kifizessék még azt is, amit ők jogosnak gondolnak, hát még azt, amiről a károsult fél gondolja, hogy az jár neki. A két oldal nézőpontja gyakorlatilag soha nincs összhangban.
Ezért sem mindegy, hogy egyedül, vagy hozzáértő támogatással vágsz bele a kárrendezési eljárásba. Itt, a blogon hasznos információkat olvashatsz, ami elég arra, hogy tudd, egy ilyen helyzetben mire számíthatsz, de laikusnént ne kezdj neki egyedül, mert ez a procedúra nem csak anyagilag, hanem érzelmileg is óriási buktatókat rejt.
Kapcsolódó cikkek itt:
Statisztika forrása:
Ha tetszett, kérlek oszd meg a bejegyzést!
Évente közel 15000 baleset történik Magyarországon. A gyermekek és fiatalok körében világszerte vezető halálok a közlekedési baleset. Ennek ellenére a legtöbben nem tudják, hogy akár okozói, akár elszenvedői egy közlekedési balesetnek, mi a teendő, milyen jogaik, kötelezettségeik vannak. Aki közlekedik, jó, ha előbb megismeri a lehetőségeit, mintha azt utólag kénytelen kutatni, ezért kérlek, oszd meg ezt a cikket, hogy minél többekhez eljuthasson!